Je používání Google Analytics 4 kvůli GDPR nelegální?

Spor mezi Google Analytics a GDPR se stupňuje. Některé úřady pro ochranu osobních údajů napříč EU dokonce prohlásily využívání Google Analytics v EU za nezákonné. Je GA 4 s GDPR konečně v souladu?

Sankce za porušování nařízení GDPR Googlu v tomto roce vyměřily úřady pro ochranu osobních údajů například v Rakousku, Belgii nebo ve Francii. Podle nich se Google Analytics dopouští porušování GDPR odesíláním dat na zpracování. Google zpracovává data v USA, proto jsou odesílána mimo EU. To jde přímo proti nařízení GDPR. To odesílání dat mimo země EU nedovoluje.

Rozhodnutí jednotlivých úřadů se týká jenom exportu dat do USA. Samotný sběr dat v Google Analytics GDPR neporušuje. Jenomže dokud se sesbíraná data zpracovávají v USA, Google v porušování předpisů GDPR pokračuje.

Neshoda Google Analytics a GDPR trvá už od roku 2020

Už v roce 2020 rozhodl Soudní dvůr EU ve svém rozsudku „Schrems II“, že odesílání dat do USA není legální. Pokud není zajištěna nepřístupnost těchto dat pro americké instituce. Jako nápravu Google zvolil standardní smluvní doložky (SCC). Tak ochranu přenášených dat upravil. To ale nestačí. Zemí, které rozhodnutí soudního dvora EU „Schrems II“ potvrdily i navzdory přidaným smluvním doložkám (SCC), přibývá.

To, že některé úřady v zemích EU prohlásily Google Analytics za nelegální, ale neznamená, že je zakázané. Vyjádření těchto úřadů totiž nejsou definitivní. V žádné zemi EU se používáním Google Analytics porušení GDPR nedopustíte. Data můžete sbírat bez obav dál.

Ani Google Analytics 4 nesplňuje normy GDPR

Dalo se předpokládat, že vzhledem k rozsudku „Schrems II“ připraví Google novou verzi Analytics plně v souladu s GDPR. To se ale nestalo. Google do Google Analytics 4 místo toho přidal několik GDPR‑friendly inovací jako možnost smazání vlastních dat, povinné informování o sběru dat nebo žádost o poskytnutí souhlasu se sběrem dat. Ale i tak se data pořád zpracovávají mimo EU. Ani GA 4 teda s GDPR úplně nekamarádí.

Můžu Google Analytics 4 nadále využívat?

Jak celý spor dopadne? To je zatím nejasné. Jisté je, že o Google Analytics 4 v Evropě přijít nechceme. Stejně tak ani Google nechce přijít o evropský trh. Před definitivním rozhodnutím dojde určitě ještě k několika právním přestřelkám a odvoláním. Proto si se sporem mezi Google Analytics 4 a GDPR nelamte hlavu. To nechte na Googlu.

Google Analytics (4) můžete pořád bez obav z postihů používat. Samotný sběr dat je s GDPR plně v souladu. Odesílání dat do USA se vás jako e‑shopařů už netýká.

Novinky ohledně sporu mezi Google Analytics a GDPR pro vás budeme pravidelně sledovat. Jak se situace vyvíjí, zjistíte na našem blogu.

OMRKNĚTE DALŠÍ KNOW‑HOW ZE SVĚTA ONLINE MARKETINGU

Inspirujte se na blogu

NK Online | Fungující online marketing

Zavolejte nám

NK Online | Fungující online marketing

Napište nám e‑mail

NK Online | Fungující online marketing